Telefon
WhatsApp
İnstagram
Video İçerik Analizleri

Video İçerik Analizleri

Kamera sistemlerine dair tüm bildiklerinizi unutun. Bu kameralar bambaşka.
 
Milesight ve Dahua IP kamera sistemleri, sadece görüntü kaydetmenin çok ötesine geçiyor.
Video içerik analiz özellikleri, emsallerinin çok ötesinde.
 
Yapay Zeka destekli video içerik analizleri ile hem güvenliğinizi, hem de verimliliğinizi arttırmanız mümkün.

 


 


Bu sistem neler yapar?
 
Klasik kamera sistemleri, sadece görüntü kaydı yapar. Alarm durumlarını algılayıp uyarı vermez. Aradığınız veriyi, örneğin belli bir kişi veya aracın görüntülerini bulabilmek için tüm kayıtları izleyerek taramanız gerekir.
 
Video İçerik Analizi ise, canlı ve kaydedilmiş görüntüler içerisinden istediğiniz herhangi bir insanı, durumu, aracı, motosikleti, bisikleti, birçok farklı filtre seçenekleri ile sorgulamanızı sağlar. Senaryolar oluşturarak belirli bir alana giren veya çıkan kişileri, nesneleri hemen olay anında tespit etmenize imkan tanır. Akıllı Video Analiz ile tüm kameralar, aktif takip yapan güvenlik görevlilerine dönüşür. Tehlikeli durumlarda, siz izlemiyor olsanız bile sistem sizi uyarır.
 
Video içerik analizleri, konutlardan kent yönetim ve kamu sistemlerine kadar küçük veya büyük her ölçekte kullanılabilir.

Yüz Tanıma özelliği sayesinde sistem, görüntüdeki yüzleri tarar ve hafızasında ki kayıtlı yüzlerle karşılaştırır. Gerektiği durumda, daha önce kara listeye alınmış kişileri gördüğünde alarm verir, beyaz listedeki yetkili kişilerin geçiş yapmasına ise müsaade eder.

Sistem, değişen ışık koşulları veya boy ve ebatı ne olursa olsun hayvanlar, böcekler, yapraklar gibi yanlış alarm verebilecek her türlü durumu filtreleyen akıllı analizler bulundurur. Bu sayede kullanıcıların gerçek tehditlere odaklanmasını sağlayarak yanlış alarmları azaltılırken, aktif caydırıcılığı arttırır.

Video İçerik Analiz, sadece belli bir tür davranışı sergileyen kişi veya araçları seçebilir; bu kişiler önceden belirlediğiniz bir alana girer veya o noktada oyalanırlarsa alarm üretebilir.

Örneğin, bahçenize giren herkes için uyarı alabileceğiniz gibi bahçe ne kadar hareketli ve kalabalık olursa olsun sadece pencerenize yaklaşıldığı zaman alarm almayı tercih edebilirsiniz. İsterseniz alarm için pencerenizin önünden geçilmesi veya yaklaşılmasını değil, sadece pencerenizin önünde oyalanmaya başlamalarını bekleyebilirsiniz. 

Yüz tanıma özelliği sayesinde, sistem evinizde aile üyelerinizi, işyerinizde çalışanlarınızı tanır. Bu kişileri tercihinize göre senaryo dışında tutabilir ve gereksiz alarmlar ile sizi yormaz.

 
Video İçerik Analizleri (VCA) özellikleri
 

 • Sınır İhlali
 • Kişi Sayma
 • Bölge Giriş İhlali, Bölge Çıkış İhlali
 • Kalabalık Algılama, Oyalanma Algılama
 • Kayıp Nesne, Fazla Nesne Algılama

 Araç Algılama Video Analiz Filtreleri;
 

 • Araç Marka sorgulama
 • Araç Model sorgulama
 • Araç rengi sorgulama
 • Araç Tipi sorgulama: Sedan, SUV, Minivan
 • Plaka türü sorgulama: resmi, tüzel, konsolosluk, Polis, Yabancı
 • Araç ters yön sorgulama
 • Emniyet Kemeri sorgulama
 • Tehlikeli yük / Kimyasal madde taşıyan araç sorgulaması
 • Yolcu koltuğu doluluk sorgulaması
 • Motorsiklet sorgulama
 • Kask sorgulama
 • Motorlu araç sürücü kıyafet sorgulama
 • Motorlu Kurye Paket sorgulama

 
Örneğin, sadece beyaz renkli araçları veya belli bir yönde giden beyaz renkli minivan araçları sorgulatabileceğiniz gibi 2017 model, beyaz renkli, BMW marka, 320 model, tüzel plakaya sahip Ankara plakalı araçları listeleyebilirsiniz.

Bu araçların hangi tarihte hangi kameranın önünden saat kaçta geçtiğini, görüntüleri ile bulabilirsiniz.
Bu filtreleri istediğiniz gibi genişletip daraltarak aradığınız veriye nokta atışı ulaşabilirsiniz.
 
 
İnsan Algılama Video Analiz Filtreleri;
 
Yüz tanıma
Cinsiyet Tahmini
Yaş Aralığı Tahmini
Saç Tipi; Uzun, Kısa, At kuyruklu, Türbanlı, Şapkalı
Çanta veya Paket Taşıma
Bebek Taşıyan Algılama
Pantolon tipi; Uzun, Kısa Şort
Kask veya Şapka tipi algılama
T-shirt tipi; Kareli, Düz renk veya Şeritli
Pantolon Rengi
Yürüme Yönü
Sırt Çantası taşıma durumu
Maske takma durumu
Ceket veya Gömlek Tipi
Şemsiye taşıma durumu
Kıyafet Rengi
Gözlük Durumu
 
Örneğin, sadece siyah saçlı kişileri sorgulatabileceğiniz gibi, siyah saçlı, orta yaşlarda, mavi renkli bir gömlek giyen ve gözlüklü, elinde veya sırtında çanta & paket taşıyan erkekleri de listeleyebilirsiniz.
 
Video içerik analiz sistemleri, Starlight ışık teknolojisine sahip kameralar ile düşük ışık koşullarında bile renkli görüntü oluşturur ve tehlikeleri daha başından önlemek için gerçek zamanlı uyarılar üretmek için gelişmiş olanaklar sunar.
 
Yapay Zeka Video İçerik Analizleri, alışveriş merkezlerinden kamusal alanlara, askeri alanlardan stratejik öneme sahip merkezlere kadar tüm havalimanları, fabrikalar, santraller, üretim tesisleri, demiryolları, işyerleri gibi kamusal ve özel sektör kurumlarının güvenlik seviyesini en üst seviyeye çıkarır.

Önceki
Kamera Sistemleri
Sonraki
Alarm Sistemleri